Chciałabym powiedzieć, że to bioenergetyka, czyli metoda Lowena to metoda pracy dla każdego, kto chce skorzystać i spróbować. Jednak tak nie jest. Zdecydowanie nie jest to metoda pracy dla każdego, a na pewno nie na każdym etapie życia.
Często słyszę pytania:
- dla kogo taka metoda pracy?
- czy może zapisać się każdy?
- jakie są przeciwwskazania do pracy tą metodą?
Dlatego dziś o tych sprawach klika zdań zostawię też tutaj.
Dla kogo nie jest metoda Lowena?
Zgłaszając się na psychoterapię indywidualną sprawa jest łatwiejsza. Podczas konsultacji wstępnych można się upewnić, że ten sposób pracy jest dla nas. Pomaga nam w tym również wykwalifikowana/y psychoterapeutka/ psychoterapeuta.
W przypadku zajęć grupowych w tym nurcie warto pamiętać o tym, że jest to metoda łącząca w dużym uproszczeniu: oprócz analizy, również oddech, ruch i dotyk. I te wszystkie czynniki warto wziąć pod uwagę zgłaszając się na zajęcia.
Ponieważ, jest to również metoda sięgająca do szeroko pojętej ekspresji np. krzyku, to warto zwrócić na to szczególną uwagę w momencie zgłoszenia się.
Zachęcam zawsze wtedy osoby wrażliwe na krzyk lub po niedawnych traumatycznych przejściach o zwrócenie uwagi, czy w danym momencie te zajęcia są dla nich. Najczęściej warto się również skonsultować indywidualnie z prowadzącą/cym i sprawdzić chęć zgłoszenia, ze swoją terapeutką/ terapeutą lub lekarzem.
Istnieją też inne przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach poza nadwrażliwością na krzyk. Są to:
- terapia psychotropowa w stanach ostrych (np depresji) i stany psychotyczne,
- ciąża i połóg, karmienie piersią,
- aktualnie trwające stany ostre, pourazowe, infekcyjne, przeziębienia,
- długotrwałe leczenie chorób przewlekłych (wpływających na wyniszczenie i osłabienie organizmu),
- padaczka oraz jaskra,
- przewlekłe, bolesne kontuzje.
W razie niejasności zawsze warto to sprawdzać, dopytywać i upewnić się, że w danym momencie możesz skorzystać zajęć lub terapii indywidualnej.
No, ale dla kogo jest ten rodzaj pracy?
Analiza bioenergetyczna (MET. Lowena) jest przede wszystkim dla osób które nie podlegają wyżej wymienionym przeciwwskazaniom oraz dla osób:
- borykających się z chronicznymi napięciami w ciele spowodowanymi blokowaniem emocji i trudnością z ich odczuwaniem oraz wyrażaniem,
- które doświadczają somatyzacji i psychosomatyzacji,
- które mimo pozytywnych wyników badań, cierpią na częsty ból w ciele, napięcia, blokady itp.,
- które są w trakcie psychoterapii w nurcie bardziej mówionym/ werbalnym i chciałby wzbogacić (uzgadniając to ze swoim terapeutą/ terapeutką) swój proces psychoterapii w pracę przez ciało,
- chcących bardziej świadomie stawiać swoje granice, czuć i wytwarzać swoje pragnienia, poznając bardziej swoje ciało i je czuć.
Bo jak to mówił Alexander Lowen:
„JESTEM SWOIM CIAŁEM”,
ale o tym więcej już w kolejnym wpisie.
Mam nadzieję, że rozwieje to ewentualne wątpliwości,a jeśli interesuje Cibie taki rodzaj pracy tutaj możesz zobaczyć aktualną ofertę zajęć i sposobów pracy.