Najczęstsze pytania

Nie, jak każda metoda nie jest dla każdego i na pewno nie na każdym etapie życia. Zgłaszając się na psychoterapię lub zajęcia grupowe w tym nurcie warto pamiętać o tym, że jest to metoda łącząca w dużym uproszczeniu oprócz analizy, oddech, ruch i dotyk, zarówno podczas terapii jak i zajęć. Ponieważ jest to również metoda sięgająca do szeroko pojętej ekspresji np. krzyku, to warto zwrócić na to szczególną uwagę w momencie zgłoszenia się na zajęcia grupowe. Dlatego osoby wrażliwe na krzyk, po traumatycznych przejściach powinny zwrócić szczególną uwagę czy danym momencie zajęcia są dla nich. Inne przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach poza nadwrażliwością na krzyk:
  • terapia psychotropowa i stany psychotyczne,
  • ciąża i połóg,
  • aktualnie trwające stany ostre pourazowe, infekcyjne,
  • karmienie piersią,
  • padaczka oraz jaskra.
W razie wątpliwości zawsze można napisać do mnie. Chętnie o nich porozmawiam. Dowiedz się więcej o metodzie Lowena

To kwestia bardzo indywidualna, jednak najłatwiej zacząć od zajęć grupowych. Zazwyczaj to w konsekwencji udziału i obserwacji siebie po takich zajęciach, kolejnym etapem jest podjęcie pracy psychoterapeutycznej w tym nurcie. Jednak może być też zupełnie na odwrót . Równie często na zajęcia grupowe jak grupy czy warsztaty, trafiają osoby zajęciach z polecanie swoich terapeutów, z którymi się aktualnie współpracuje indywidualnie, a którzy może nie korzystają w swojej pracy z pracą przez ciało, czuje potrzebę włączenia również tego aspektu do procesu terapeutycznego.

Podstawowe różnice między formami zajęć grupowych jest czas ich trwania i intensywność. Grupy bioenergetyczne zazwyczaj  to 3-12 cotygodniowych spotkań w ten sam dzień o tej samej godzinie. Najczęściej w zamkniętej grupie, czyli osób które zadeklarowały swoją obecność na cały cykl spotkań.. Zdarzają się też grupy krótsze otwarte, ze zmieniającą się listą uczestników. Grupa jest formą procesu przez który przechodzi się krótszymi spotkaniami, rozłożonymi w dłuższym czasie. 

Warsztaty natomiast są najczęściej 1 lub 2 dniowe i trwają przez kilka/kilkanaście godzin. Jest to praca bardziej intensywna jednak ograniczona w czasie. Obie formy nadają się do tego żeby ognich zacząć swoją przygodę z bioenergetyką, najlepiej kierując się ich intensywnością i własną dostępnością czasową.

Przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach grupowych, to głównie  nadwrażliwość na krzyk, terapia psychotropowa i stany psychotyczne, ciąża i połóg, aktualnie trwające stany ostre: pourazowe bądź infekcyjne.
Istnieją również względne przeciwwskazania, jak karmienie piersią, choroby przewlekłe postępujące, wyniszczenie organizmu, terapie farmakologiczne, padaczka, jaskra.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z prowadzącą, przed zapisaniem się na zajęcia grupowe.

W dużym skrócie. Konsultacja psychoterapeutyczna ma na celu wstępny wywiad i sprawdzenie po obu stronach czy rozpoczęcie procesu terapeutycznego w tym nurcie z daną osobą jest możliwe. Konsultacje bioenergetyczne to minimum 3, a maksimum 6 spotkań skupiających się głównie na doborze odpowiednich ćwiczeń do danej osoby, najczęściej wykorzystywany jako wsparcie do aktualnych terapii nie obejmujących pracy przez ciało, albo dla osób które z różnych przyczyn nie chcą brać udziału w zajęciach grupowych.

Dokładne wyjaśnienie można znaleźć w opisie konsultacji psychoterapeutycznych i bioenergetycznych.

Do umówienia się na sesję konsultacyjną nie jest potrzebne skierowanie. Jak umówić się na pierwszą konsultację? Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ. Jeśli chodzi o rozpoczęcie procesu terapeutycznego wymagane jest jedynie zakończenie dotychczasowych procesów psychoterapeutycznych.

W przypadku zajęć grupowych warto przygotować wygodny miękki dla ciał strój, matę i butelkę wody. W trakcie grup i warsztatów zachęcam do ćwiczenia na boso.

Trudno zrozumieć, jak można komuś pomóc zwykłą rozmową. Jednak nasze rozmowy w trakcie sesji nie są takie same, jak rozmowy z przyjaciółką, czy przy kawie. To rozmowa oparta na sprawdzonych metodach i technikach terapeutycznych, podpartych również analizą bioenergetyczną. Skuteczność psychoterapii wynika jednak przede wszystkim z tego, jak szczerą i otwartą relację uda się nam nawiązać.

Psychoterapia to długotrwały proces, w którym pracuje się nad głębokimi zmianami psychologicznymi, nieosiągalnymi w trakcie kilku spotkań. W przypadku tego pytania odpowiedź brzmi: to zależy. Od natury problemu, z jakim pacjent zgłasza się po pomoc, od jego możliwości i gotowości pracy nad sobą, od tego też czy był już w procesie terapeutycznym, przeważnie jednak „to zależy”. Najczęściej proces psychoterapii trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

Po rozpoczęciu procesu terapeutycznego koszt sesji to 180 zł. Więcej szczegółów w zakładce OFERTA. Warto jednak pamiętać, że to współpraca długoterminowa, co za tym idzie długoterminowa inwestycja.

W dużym skrócie. Konsultacja psychoterapeutyczna ma na celu wstępny wywiad i sprawdzenie po obu stronach czy rozpoczęcie procesu terapeutycznego w tym nurcie z daną osobą jest możliwe. Konsultacje bioenergetyczne to minimum 3 a maksimum 6 spotkań skupiających się głównie na doborze odpowiednich ćwiczeń do danej osoby, najczęściej wykorzystywany jako wsparcie do aktualnych terapii nie obejmujących pracy przez ciało, albo dla osób które z różnych przyczyn nie chcą brać udziału w zajęciach grupowych.

Najczęściej wątpliwości którą formę wybrać rozstrzygamy podczas krótkiej rozmowy telefonicznej o czym więcej TUTAJ.

Terapia może pomóc w poznaniu i zrozumieniu, co wpływa i może determinuje trudności w relacji/ach . Terapia może też wskazać, jak te trudności przezwyciężać. Terapia może być też pomocna i wspierająca, w procesie dobrego pożegnania się i rozstania.

Jest to długi proces. Aby zostać psychoterapeutą w Analizie Bioenergetycznej wymagane jest:

  • 4 letnie szkolenie z zaliczaniem poszczególnych jego etapów,
  • odbycie stażu klinicznego,
  • psychoterapii własnej w tym nurcie,
  • superwizje.

A wszystko to w wymaganej liczbie godzin.
Oprócz ukończenia szkolenia do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w tym nurcie trzeba spełnić dodatkowe wymagania i formalności.

Tak, swoją pracę i procesy terapeutyczne, które prowadzę poddaję regularnej superwizji. Dotyczy to zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej.